Input:

Strategija i Akcijski plan zaštite prirode za razdoblje od 2017. do 2025. godine - 2. dio

19.8.2021, , Izvor: Verlag Dashöfer

2021.08.1.2 Strategija i Akcijski plan zaštite prirode za razdoblje od 2017. do 2025. godine – 2. dio

Alan Vajda, mag.iur.

Navedenim stručnim tekstom nastavljamo s prikazom Strategije i Akcijskog plana zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. godine.

Bogata i raznolika priroda jedan je od najvrjednijih resursa kojima raspolaže Republika Hrvatska jer samo očuvana priroda doprinosi osiguravanju svih funkcionalnosti nužnih za život i ekonomski razvoj.

Kako se strateškim planiranjem nastoje usmjeriti raspoloživi kapaciteti prema aktivnostima koje će u najznačajnijoj mjeri doprinijeti očuvanju prirode, ističemo da Strategija i Akcijski plan zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. godine predstavlja temeljni dokument zaštite prirode u Republici Hrvatskoj.

Proces razvoja Strategije zaštite prirode

Konvencija o biološkoj raznolikosti je u Republici Hrvatskoj stupila na snagu 1996. godine, time da je prva Strategija donesena 1999. godine, a druga 2008. godine. Proces donošenja Strategije započeo je u lipnju 2014. godine u sklopu projekta»Projekt podrške implementaciji strateškog plana Konvencije o biološkoj raznolikosti 2011. - 2020. u Hrvatskoj«,gdje su korisnici projekta bili tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša i energetike (sada Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja) i Hrvatska agencija za zaštitu prirode (skraćeno: HAOP).

Hrvatska agencija za zaštitu prirode izradila je prijedlog Izvješća, na temelju kojeg je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike pokrenulo postupak izrade nove Strategije. Napravljena je stručna priprema za određivanje strateških ciljeva u kojoj su sudjelovali djelatnici Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Hrvatske agencije za zaštitu prirode.

S ciljem određivanja posebnih ciljeva i prioritetnih aktivnosti, imenovana je međuresorna radna grupa u koju su imenovani predstavnici nadležnih tijela državne uprave, stručnih institucija, javnih ustanova za upravljanje zaštićenim područjima, inspekcijskih službi, znanstvenih institucija, gospodarskog sektora te organizacija civilnog društva.

Također je provedena i analizirana anketa koja


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: