Input:

Strategija i Akcijski plan zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. godine - 1.dio

19.8.2021, , Izvor: Verlag Dashöfer

2021.08.1.1 Strategija i Akcijski plan zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. godine – 1.dio

Alan Vajda, mag.iur.

Navedenim stručnim tekstom obrađujemo problematiku koja se odnosi na provedbu Strategije i Akcijskog plana zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. koja je objavljena u Narodnim novinama broj 72/2017.

S obzirom da je Hrvatski sabor na temelju Zakona o zaštiti prirode (Narodne novine, broj 80/13.) donio Strategiju i Akcijski plan zaštite prirode Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2025. godine s time da ista predstavlja temeljni dokument zaštite prirode u Republici Hrvatskoj.

Naime, u Strategiju su ugrađene smjernice globalnog Strateškog plana za bioraznolikost 2011. - 2020. koji je usvojen na 10. Konferenciji stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti u Nagoyi, Japan (Zakon o potvrđivanju Konvencije o biološkoj raznolikost, Narodne novine - Međunarodni ugovori, broj 6/96.).

Tijekom procesa izrade Strategije razvijeno je pet strateških ciljeva koji su usklađeni s globalnim strateškim planom i Strategijom Europske unije o bioraznolikosti do 2020. godine s time da je Strategija instrument koji osigurava implementaciju glavnih ciljeva Konvencije, odnosno ugradnju mjera očuvanja bioraznolikosti u relevantne sektorske i međusektorske planove, programe i politike.

Strateški ciljevi

Kako bi se očuvao i dugoročno osigurao opstanak divljih vrsta i staništa u povoljnom stanju, a time u predstojećem razdoblju ispunili i obveze Republike Hrvatske, Strategija uključuje niže navedene strateške ciljeve.

Pet strateških ciljeva Strategije:

1. povećati učinkovitost osnovnih mehanizama zaštite prirode

2. smanjiti direktne pritiske na prirodu i poticati održivo korištenje prirodnih dobara

3. ojačati kapacitete sustava zaštite prirode

4. povećati znanje i dostupnost podataka o prirodi

5. podići razinu znanja, razumijevanja i podrške javnosti za zaštitu prirode.

Strategija je izrađena konzultativnim procesom s brojnim zainteresiranim dionicima, a provedba će zahtijevati aktivnu uključenost više središnjih tijela državne uprave (TDU), upravnih tijela jedinica područne (regionalne) samouprave i/ili Grada Zagreba te jedinica lokalne samouprave, javnih ustanova


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: