Input:

Sprječavanje nastanka otpada putem mjera iz plana gospodarenja otpadom RH

21.11.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

2022.11.1.4 Sprječavanje nastanka otpada putem mjera iz plana gospodarenja otpadom RH

Alan Vajda, mag. iur.

Navedenim člankom prikazujemo problematiku koja se odnosi na obvezu izrade Plana sprječavanja nastanka otpada sukladno odredbama Zakona o gospodarenju otpadom (Narodne novine, broj 84/21).

Radi provedbe poticanja provedbe aktivnosti sprječavanja nastanka otpada, sve države članice Europske unije, pa tako i Republika Hrvatska dužne su izraditi Plan sprječavanja nastanka otpada sukladno prijedlogu Plana gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje od 2017. do 2022. godine - revizija za razdoblje 2022. godine, odnosno Direktivi 2008/98/EZ kojom je utvrđen pravni okvir obrade otpada u Europskoj uniji, a koja je osmišljena radi zaštite okoliša i zdravlja ljudi naglašavanjem važnosti odgovarajućeg gospodarenja otpadom, tehnika oporabe i zbrinjavanja radi smanjenja pritisaka na resurse i poboljšanja njihove uporabe.

Usvajanjem dva akcijska plana Europske unije za kružno gospodarstvo, zatim "Zatvaranje petlje - akcijski plan Europske unije za cirkularno gospodarstvo" ( Closing the loop - An EU action plan for the Circular Economy ) 2015. godine koji je jedan od temeljnih dokumenata Europskog zelenog plana ( European Green Deal ) i "Akcijski plan za čistiju i konkurentniju Europu" ( Action plan For a Cleaner and More Competitive Europe ) 2020., na europskoj razini omogućavaju ubrzani prijelaz na kružno gospodarstvo koje ima za cilj očuvanje vrijednosti resursa i proizvoda u gospodarstvu što je dulje moguće, a stvaranje otpada svedeno na minimum.

Jedna od mjera uvedenih prvim Akcijskim planom za cirkularno gospodarstvo bila je revizija postojećeg zakonodavstva Europske unije o otpadu. Naime, uvođenje ove mjere imalo je za cilj: jačanje sprječavanja nastanka otpada, posebice prevencije hrane i morskog otpada; jačanje proširene odgovornosti proizvođača; poticanje recikliranja i ponovne uporabe (osobito komunalnog i ambalažnog otpada) te postupno ukidanje odlaganja otpada.

Sprječavanje nastanka otpada

Ograničenost prirodnih resursa i negativni utjecaji na okoliš uzrokovani njihovom potrošnjom zahtijevaju unaprjeđenje postojećih i iznalaženje novih modela za njihovo održivo korištenje. Stoga je jedan od osnovnih ciljeva Europske unije, kroz čitav niz financijskih instrumenata i strategija, potaknuti unaprjeđenje gospodarskog sustava u smislu učinkovitijeg korištenja resursa i energije.

Europski zeleni plan, koji je Europska komisija predstavila 11. prosinca 2019., predlaže novu strategiju rasta s ciljem preobrazbe Europske unije u pravedno i prosperitetno društvo s modernim, resursno učinkovitim i konkurentnim gospodarstvom u kojem 2050. godine neće biti neto emisija stakleničkih plinova i u kojem gospodarski rast nije povezan s upotrebom resursa.


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: