Input:

Europski zeleni plan za postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine

19.1.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

2022.01.1.1 Europski zeleni plan za postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine

Alan Vajda, mag.iur.

Navedenim tekstom dajemo prikaz Europskog zelenog plana za postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine - strategije za postizanje održivosti gospodarstva Europske unije pretvaranjem klimatskih i ekoloških izazova u prilike.

Europski zeleni plan sadržava okvirni plan s mjerama za unapređenje učinkovitog iskorištavanja resursa prelaskom na čisto kružno gospodarstvo te za zaustavljanje klimatskih promjena, obnovu biološke raznolikosti i smanjenje onečišćenja. U njemu se navode potrebna ulaganja i dostupni financijski alati i objašnjava kako osigurati pravednu i uključivu tranziciju. Europski zeleni plan obuhvaća sve gospodarske sektore, a posebice promet, energetiku, poljoprivredu, održavanje i gradnju zgrada te industrije, kao što su proizvodnja čelika, cementa, tekstila i kemikalija.

Europski Zeleni Plan predstavlja odgovor na klimatske promjene. To je nova strategija rasta kojoj je cilj transformirati Europsku uniju u pravedno i uspješno društvo sa suvremenom, efikasnom i konkurentnom ekonomijom s nultom neto emisijom stakleničkih plinova do 2050. godine kroz ulaganja u istraživanja i inovacije te očuvanje okoliša.

Europska unija ima kolektivnu sposobnost preobraziti svoje društvo i gospodarstvo kako bi ih postupno učinila održivijima i kako bi se zaštitio, očuvao i povećao prirodni kapital Europske unije, zaštitilo zdravlje i dobrobit građana od rizika povezanih s okolišem te provela socijalno pravedna tranzicija da se ne bi zapostavio ni jedan pojedinac ni regija. Kad je riječ o mjerama u području klime i okoliša te zaštite prava potrošača i radnika, Europska Unija bit će globalni predvodnik.

Sadržaj Europskog zelenog plana do 2050. godine

Radi učinkovitog planiranja i praćenja Europskog Zelenog Plana, provedena je analiza te je Europski Zeleni Plan podijeljen u šest glavnih kategorija.

Klima, okoliš i poljoprivreda

Glavna novost Europskog Zelenog Plana leži u reviziji cilja smanjenja emisije stakleničkih plinova Europske Unije do 2030. godine. Zapravo, kako bi se postigla klimatska neutralnost do 2050. godine, Europska komisija predlaže da se teži smanjenju od 50-55 % u odnosu na razinu iz 1990. godine.

Međutim, postoji i niz novih inicijativa i ideja koje se bave klimom, okolišem ili poljoprivredom. Prijedlog Europskog Zakona o klimi, koji uključuje cilj klimatske neutralnosti do 2050. godine, jasno će utvrditi uvjete za učinkovitu tranziciju, osigurati kontinuitet kao preduvjet za povjerenje investitora i neopozivost tranzicije.

Strategija Od polja do stola osigurat će održivost prehrambenih sustava (kako to zahtijeva i Europski


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: