Input:

Donesena Strategija poljoprivrede do 2030. godine

19.8.2022, , Izvor: Verlag Dashöfer

2022.08.1.1 Donesena Strategija poljoprivrede do 2030. godine

Alan Vajda, mag.iur.

Navedenim tekstom dajemo skraćeni prikaz Strategije poljoprivrede do 2030. godine koji je donio Hrvatski sabor 25. veljače 2022. godine, s time da je ista objavljena u Narodnim novinama broj 26/2022. od 3. ožujka 2022. godine.

Zakonom o poljoprivredi (Narodne novine«, br. 118/18., 42/20., 127/20. i 52/21.) propisano je da se strategijom poljoprivrede utvrđuje vizija razvoja, strateški ciljevi i prioriteti hrvatske poljoprivrede te aktivnosti za njihovo ostvarenje.

S obzirom da je strategija poljoprivrede dugoročna nacionalna sektorska strategija, ona je ujedno jedan od akata strateškog planiranja kojim se podupire provedba Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine (»Narodne novine«, broj 13/21.) i Strateškog cilja 9. Samodostatnost u hrani i razvoj biogospodarstva u okviru Zelene i digitalne tranzicije kao jednog od četiri razvojna smjera koji će pridonijeti ostvarenju vizije Hrvatske 2030. godine.

Strategija donosi viziju i plan provedbe strateške transformacije poljoprivrede i ruralnog prostora u Hrvatskoj za razdoblje do 2030. godine, s time da je ovaj dokument strateškog planiranja osnova za izradu, provedbu, praćenje i evaluaciju svih daljnjih strateških dokumenata i planova za poljoprivredu i ruralni razvoj nakon 2020. godine.

Njime se daje osnova za izradu budućeg Strateškog plana u okviru Zajedničke poljoprivredne politike koji se mora pripremiti u skladu s zahtjevima koji će vrijediti u proračunskom razdoblju EU-a do 2027. godine. Strategija sadrži viziju i plan strateške transformacije sektora ne samo na razini poslovanja poljoprivrednih gospodarstava, nego razmatra izazove, mogućnosti i sudionike koji utječu na širi poljoprivredno-prehrambeni sektor (više od farme), uključujući poljoprivrednu proizvodnju, preradu, distribuciju proizvoda, tržište i zahtjeve potrošača (od polja do stola).

Javna potpora poljoprivredi

U navedenom programskom razdoblju financijska omotnica zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske usmjerena je na podršku ruralnom razvoju (58% omotnice usmjereno je na mjere ruralnog razvoja, 40% na izravna plaćanja i 2% na mjere zajedničkog tržišta). Na razini Europske unije 76% proračuna zajedničke poljoprivredne politike usmjereno je na izravna plaćanja. Kako bi umanjila razliku u potpori dohotku u odnosu na prosjek Europske unije, Republika Hrvatska koristi dodatna plaćanja iz svog državnog proračuna i koristi mogućnost prebacivanja 15%


 Pošaljite nam povratnu informaciju
Što mislite o našem portalu?
Vaša poruka je uspješno poslana.
Input: